خانه / دسته‌بندی نشده / گزارش اختصاصی همشهری از یاران صبح

گزارش اختصاصی همشهری از یاران صبح

باران مهربانی با دستان “یاران صبح”

 

IMG_3978

 

 

“”گفت و گوی اختصاصی روزنامه همشهری با اقای داود حفار مهریزی (عضو هیئت مدیره انجمن) “”

 

نسخه:
۱۳۹۶/۰۴/۲۵

آیات قرآنی و احادیث بر تداوم صدقات، همدردی با همنوع و یاری رساندن به مستضعفان تأکید فراوانی دارد؛ لذا به ‌تازگی انجمن خیریه یاران صبح در راستای این مفهوم ارزشی و مقوله اجتماعی در شهرستان مهریز راه  اندازی شده است.
این انجمن که واسطه خیرین و بیماران نیازمند است، خود را منادی ندای الهی برای همکاری و همدلی با نیازمندان و شعائر معنوی قرار داده تا اجابتی بر خواسته محتاجان و مرهمی بر زخم دردمندان باشد.

همشهری با «داوود حفار مهریزی»، عضو هیات مدیره این انجمن خیریه، گفت‎‎وگویی ترتیب داده است که در ادامه مشروح آن را می‎‎خوانید.

* چگونگی شکل‎‎گیری این انجمن خیریه را بیان کنید:

شاکله این انجمن پس از گردهمایی بین نخبگان مسوولیت‎‎شناس شهرستان مهریز در ١٣٩٣ ایجاد شد، به نحوی که جوانان مهریزی پس از بررسی اجمالی و اولویت بندی مشکلات مختلف اقتصادی، اجتماعی و اهمیت فقر و تاثیر آن روی مسائل فرهنگی و عقیدتی به راه اندازی این انجمن خیریه روی آوردند.
البته پس از یک سال پیگیری، انجمن خیریه یاران صبح توانست در رسته سازمان‎‎های مردم نهاد از وزارت کشور مجوز دریافت کند؛ لذا این انجمن مستقل از هر گروه یا سازمان دولتی است و با استقلال کامل زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کند.
همچنین در راستای رفع فقر فرهنگی و دغدغه های دینی مجوزی تحت عنوان انجمن دینی یاران صبح با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی گرفته شد که در قالب آن هسته‌های فرهنگی، شبهات دینی، شبهات اصول دین، عقیده و اندیشه آموزش داده می‌شود که مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفته است.

* مهم‌ترین اهدافی که این انجمن دنبال می‌کند، چیست؟

انجمن خیریه یاران صبح سعی دارد تا با حمایت‌ها و خیرات و کمک‌های مالی عامه مردم بتواند در راستای رفع فقر و مصائب منشعب از آن قدم بردارد؛ چرا که در جامعه امروزی می‌بینیم که فقر چگونه تبر به ریشه ایمان مردم می‌زند و کمر فرهنگ دینی مردم را خم کرده است.
دین اسلام بر همدردی و نوع دوستی، توجه به همسایه و اولویت دادن به رفع حاجات همسایه به جای خود، تأکید زیادی دارد که این مطالب نشانه بعد وسیع اجتماعی دین مبین اسلام است؛ بنابراین هدف انجمن دینی یاران صبح نیز زدودن فقر و تنگدستی از جامعه اسلامی است.

* درباره فعالیت جوانان نخبه در این انجمن توضیح بیشتری بدهید:

مزیت انجمن خیریه یاران صبح مهریز، حضور و فعالیت جوانان و نخبگان است که با راهنمایی های بزرگان و فعالان شهرستان که هیات مدیره انجمن را تشکیل می دهند، فعالیت می‎‎کنند.
این جوانان بر ٢ پایه فکری رفع فقر مادی و فقر فرهنگی قدم در این راه گذاشتند، به طوری که در مورد فقر مادی، انجمن خیریه یاران صبح و در رابطه با فقر فرهنگی، انجمن دینی یاران صبح را تشکیل دادند.
بر همین اساس نیز بعضی نخبگان انجمن از نظر درسی و ارائه مشاوره به دانشآموزان نخبه که دچار وضع مالی مناسب نیستند ، کمک می‌کنند و از نظر مادی هم به بیماران خاص و صعب العلاج نیازمند کمک مالی ارائه می‌دهند.

* تامین مالی این انجمن از چه طریقی انجام می‌شود؟

با توجه به اینکه هیچ کمک و حمایت سازمانی و دولتی و هیچ‌گونه منبع مالی نداریم ، همه کمک‌ها به صورت خیریه ای و مردمی جمع آوری میشود و جوانان به صورت خودجوش و براساس احساس مسوولیت‌شان فعالیت می‌کنند.
کمک‌های مالی به وسیله توزیع صندوق خیرات و نذورات در منازل و مغازه‌هاست، ضمن این که روحانیون و مراکز نیکوکاری نیز برای جمع‌آوری کمک های مردمی با این انجمن همکاری می‌کنند.
البته تبلیغات هم به شکل سینه به سینه انجام می‌شود؛ بنابراین آنچه اهمیت دارد اعتماد مردم به انجمن است و همین موجب موفقیت انجمن شده است.

* از اقدامات این انجمن در سال جاری تاکنون بگویید:

در ۳ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ از سوی انجمن، مبلغ ۳۶ میلیون ریال به منظور بسته عیدانه شامل مواد خوراکی و بن کالا، کمک هزینه درمانی و تامین دارو،  حق بیمه بیمارانی که هزینه سنگین درمانی آنها مشمول بیمه نمی‌شد و از پرداخت حق بیمه ناتوان بودند، تامین هزینه بیماران تالاسمی، تامین هزینه درمانی ماهانه چند بیمار مبتلا به دیابت شدید، تامین هزینه شیمی‌درمانی یک بیمار نیازمند، کمک‌هزینه پیوند قلب یک کودک خردسال و کمک‌هزینه درمانی به چند بیمار مبتلا به اوتیسم هزینه شد.

* نحوه شناسایی نیازمند به چه شکل است؟

البته برای حفظ آبرو و عزت مردم سعی کردیم تمام امور و فعالیتهای انجمن به صورت الکترونیکی انجام شود؛ به نحوی که در سایت انجمن اعلام نیازمندی می‌شود و با اعلام شرایط و ثبت درخواست فرد، مابقی مراحل طی می‌شود.
برخی افراد نیازمند نیز از طریق معتمدین محلی، روحانیون و بزرگان محل شناسایی و به انجمن معرفی می‌شوند که به صورت محرمانه، فرد نیازمند بدون مراجعه حضوری کمک‌های خود را دریافت می‌کند.
البته برخی خیرین هم تمایل دارند که شناخته نشوند که آنها نیز از طریق سایت ثبت نام  و به کمک اقدام می‌کنند.

* متقاضیان یا خیرین به چه شکل می‌توانند با این انجمن همکاری کنند؟

افراد متقاضی و نیازمند می‌توانند از طریق پایگاه رسمی انجمن به آدرسwww.yaranesobh.com در قسمت «ارتباط با ما» گزینه «اعلام نیازمندی» را انتخاب و فرم مربوطه را تکمیل و ثبت درخواست کنند تا برای تکمیل مدارک و طی مراحل ثبتنام با آنها تماس گرفته شود.
خیرین نیز می‌توانند از طریق سایت، پرداخت آنلاین داشته باشند یا کمک‌های خیرخواهانه خود را از طریق شماره حساب ۵۷۳۳۱۸۶۶۲۳ یا شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۸۲۵۵۸۳۵۳۵ به نام انجمن خیریه یاران صبح مهریز نزد بانک ملت واریز کنند.

* چه چشم‌اندازی برای این انجمن متصور هستید؟

در حال حاضر نزدیک به یک سال از راه‌اندازی این انجمن می‌گذرد و فعالیت انجمن محدود به شهرستان مهریز است، ولیکن چشم‌اندازی که برای انجمن ترسیم شده در ابعاد استانی و کشوری است.

* صحبت آخر:

این مجموعه از احاد مردم درخواست یاری دارد تا ما را در امر تبلیغ و اطلاع رسانی سینه به سینه یاری دهند. چرا که این امر بزرگترین تاثیر گذاری و کمترین هزینه را در پی خواهد داشت. بصورتی که تحقق بزرگترین اهداف انجمن در گرو همین امر مهم میباشد.

والسلام

درباره ی admin

همچنین ببینید

ارزش برآوردن نیاز بیماران (حدیث)

عن رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم:مَن سَعى لِمَریضٍ فی حاجَهٍ قَضاها ...

۲ دیدگاه

  1. بسیار عالی… خداوند خیر و توفیق روزافزون نصیب شما کند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *